do roku 2023
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON
Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2024 r.
Gmina Dobrodzień zdecydowała się utrzymać niższe stawki podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych od dopuszczalnych stawek maksymalnych.
W przypadku podatku od środków transportowych zastosowano stawki preferencyjne dla pojazdów wyprodukowanych spełniających normy czystości spalin EURO lub posiadających katalizator, co ma stanowić zachętę do korzystania z bardziej ekologicznych samochodów. Stawki te wynoszą nawet połowę dopuszczalnej stawki maksymalnej. Polityka podatkowa Gminy jest wyrazem dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego obszaru.
Potwierdzeniem sprzyjających się warunków dla prowadzenia biznesu jest kolejny przyrost o 2% liczby podmiotów wpisanych w 2024 r. do rejestru REGON. Utrzymanie wysokości obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju gospodarczego.
Gmina Dobrodzień w 2024 r. znajdowała się w posiadaniu 46,54 ha terenów inwestycyjnych.
21.11.2024 r.
Firma RPM S.A. z Lublińca ma za zadanie uzbroić strefę inwestycyjną w podstawową infrastrukturę techniczną. 21.11.2024 r. podpisano umowę w tej sprawie. Realizacja działania potrwa 25 mięsięcy. Wartość przedsięwzięcia to 12.650.000,00 zł i jest to jedna z największych inwestycji Gminy Dobrodzień.
12.03.2024 r.
W dniu 12.03.2024 r. w Dobrotece w Dobrodzieniu odbyło się III Dobrodzieńskie Forum Gospodarcze, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych przedsiębiorców. Podczas forum po raz pierwszy wręczono wyróżnienia „Największe inwestycje gospodarcze w latach 2019-2023”. Podczas forum nastąpiło uroczyste podpisanie umowy współpracy pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. a Gminą Dobrodzień.
Planowanie przestrzenne w gminach to proces systematycznego i zrównoważonego kształtowania przestrzeni, który ma na celu racjonalne wykorzystanie terenów z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, ochrony środowiska oraz interesów społecznych i gospodarczych. W Polsce, na poziomie lokalnym, planowanie realizowane jest przede wszystkim poprzez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Uchwalanie nowych miejscowych planów ma korzystne długotrwałe efekty m.in. przyczyniając się do usprawnienia procesów inwestycyjnych.
Dokumentem kształtującym obecną politykę przestrzenną gminy Dobrodzień jest uchwała Nr XXXIX/380/2022 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu z dnia 9 czerwca 2022 r. w sprawie uchwalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Dobrodzień.
plan ogólny
Rada Miejska w Dobrodzieniu uchwałą Nr VIII/46/2024 z dnia 29 października 2024 r. przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego Gminy Dobrodzień.
24 września 2023 r. weszła w życie, planowana od dłuższego czasu, zmiana ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ma ona znaczący wpływ na prowadzenie polityki przestrzennej w gminach w całej Polsce. Jednym z kluczowych aspektów reformy jest zastąpienie dotychczasowego dokumentu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy planem ogólnym. Zgodnie z przepisami wyżej wymienionej ustawy, do dnia wejścia w życie planu ogólnego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zachowuje swoją moc, jednak nie dłużej niż do 31.12.2025 r. Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego. Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą wiążące dla planów miejscowych oraz dla decyzji o warunkach zabudowy.
Plan ogólny ma określić podział obszaru gminy na strefy planistyczne (sposób zagospodarowania poszczególnych terenów) oraz wskazać gminne standardy urbanistyczne (określenie intensywności zabudowy, wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej).
miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
W 2024 r. miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego było objęte 7,6% powierzchni gminy Dobrodzień.
W 2024 r. Rada Gminy Dobrodzień nie uchwaliła nowych miejscowych planów i nie zmieniła żadnego planu.
W opracowaniu znajdują się następujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego:
dla miejscowości Klekotna pod eksploatację kruszywa – piasku. Obecnie toczy się procedura wyłączenia z produkcji leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Ministerstwie Środowiska obszaru o powierzchni 10 ha. Procedura rozpoczęła się w związku z podjęciem Uchwały Nr XIV/119/2019 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu z dnia 16 grudnia 2019 r.,
dla miejscowości Dobrodzień, Warłów, Rzędowice i Błachów, procedura rozpoczęła się w związku z podjęciem Uchwały nr XLII/406/2022 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu z dnia 28 lipca 2022 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów aktywności gospodarczej w gminie Dobrodzień, plan obejmuje powierzchnię około 205 ha,
dla miejscowości Bzionków, Kocury i Pludry, procedura rozpoczęła się w związku z podjęciem Uchwały nr LII/464/2023 Rady Miejskiej w Dobrodzieniu z dnia 27 marca 2023 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych w obrębie: Bzionków, Kocury i Pludry, plan obejmuje powierzchnię około 205 ha.
W gminie Dobrodzień w 2024 r. wydano 159 decyzji o warunkach zabudowy:
135 dotyczących zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,
2 dotyczące zabudowy usługowej,
22 innej
oraz 8 decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego:
7 dotyczących dróg publicznych,
1 dotycząca infrastruktury technicznej.
Liczba MPZP
obowiązujących
Liczba dokonanych zmian MPZP
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
Powierzchnia gminy
objęta MPZP
Gmina Dobrodzień charakteryzuje się znaczącym udziałem terenów zielonych, które stanowią około połowy jej powierzchni, w tym lasy oraz parki i obszary rekreacyjne. Wśród najważniejszych zielonych przestrzeni wyróżnia się Zabytkowy Park Miejski w centrum Dobrodzienia (będący oazą spokoju z ponad 20 gatunkami drzew), skupiskami krzewów oraz ukwieconymi polanami, przez które przepływa rzeka Myślinka. Poza tym gmina oferuje liczne trasy rowerowe i turystyczne prowadzące przez tereny leśne i zielone, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i kontaktowi z naturą. W strukturze użytkowania gruntów dominują lasy i grunty leśne zajmujące ponad 7.900 ha, co podkreśla ekologiczne znaczenie tych terenów dla mieszkańców i środowiska.
nasza przyroda
Tereny zielone w Dobrodzieniu pełnią ważną funkcję rekreacyjną, ekologiczną oraz krajobrazową, stanowiąc integralny element zrównoważonego rozwoju gminy, oto niektóre z nich:
Park Miejski/Dworski w Dobrodzieniu,
Stawy Pluderskie,
Zalew w Myślinie,
Szwajcaria Rzędowicka,
Habas w Dobrodzieniu,
pomnik przyrody w Kocury oraz ścieżka edukacyjna,
pomnik przyrody Dąb na Wygodzie.
Nowe pomniki przyrody w gminie Dobrodzień
Rada Miejska w Dobrodzieniu dnia 28 listopada 2024 r., podjęła uchwałę Nr IX/55/2024 w sprawie pomników przyrody na terenie Gminy Dobrodzień i ustanowiła pomnikami przyrody następujące drzewa:
"Podgórze" - buk zwyczajny,
"Dombrowa" - dąb szypułkowy,
"Konski" - dąb szypułkowy,
"Herbie" - dąb szypułkowy,
"Podgrobce" - dąb szypułkowy,
"Pnie" - dąb szypułkowy,
"Łosiny" - dąb szypułkowy,
"Pogonka" - dąb szypułkowy.
Realizacja zadań związanych z ochroną środowiska stanowi odzwierciedlenie działań podejmowanych na podstawie polityki programów i strategii przyjętych przez władze gminy Dobrodzień. Do najważniejszych z nich należą:
Program Ochrony Środowiska dla gminy Dobrodzień na lata 2024-2027 z perspektywą na lata 2028 - 2031,
Plan gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Dobrodzień,
Program usuwania folii rolniczych,
Program priorytetowy "Czyste Powietrze",
Gminny program wymiany pieców na paliwo stałe,
Program usuwania wyrobów zawierających azbest na terenie gminy Dobrodzień,
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy Dobrodzień.
Szczegółowy opis wskazanych powyżej programów znajduje się w części raportu poświęconej realizowanym politykom, programom i strategiom.
wybrane działania na rzecz ekologii
Spacer studyjny w ramach opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji
13 marca 2024 r., w związku z opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta i Gminy Dobrodzień odbył się spacer studyjny. W spacerze wzięli udział Burmistrz Dobrodzienia, projektant Marlena Drewniak, młodzież Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrodzieniu wraz z opiekunem oraz pracownicy Urzędu Miejskiego. Trasa spaceru wiodła ulicami: Plac Wolności, Solna (plac Stempnik), Piastowska (Park Miejski). Podczas spaceru zebrano cenne uwagi dotyczące potrzeb oraz możliwych kierunków działań rewitalizacyjnych na terenie naszej gminy.
Sprzątanie lasu
23.03.2024 r., odbyła się akcja sprzątania lasu WIOSNA 2024, którą zorganizowało Nadleśnictwo Zawadzkie wspólnie z Kołami Łowieckimi.
Lasy często są zaśmiecane przez osoby nieświadome ekologicznie, które pozostawiają tam odpady takie jak papier, butelki, a nawet stare opony czy zepsute sprzęty. Sprzątanie lasów pomaga usunąć te zanieczyszczenia, co jest niezbędne dla ochrony przyrody i zachowania zdrowego środowiska.
650 dębów na 650-lecie Dobrodzienia
Z okazji 650-lecia Dobrodzienia we wrześniu 2024 r. mieszkańcy wspólnie posadzili 650 dębów w Rzędowicach, tworząc trwały symbol szacunku dla przyrody i lokalnej historii. Akcja, zorganizowana przez Społeczną Radę Ochrony Lasów Dobrodzieńskich przy wsparciu Nadleśnictwa Lubliniec i GOKSiBP, zgromadziła uczniów, lokalne władze oraz mieszkańców. Posadzone drzewa mają w przyszłości stać się pomnikami przyrody, przypominając o zaangażowaniu społeczności w ochronę środowiska. Wspólnie z panem Pawłem Mrozkiem zaprojektowano pomnik z tablicą upamiętniającą wydarzenie.
Europejski Tydzień Mobilności
W dniach od 16 do 22 września 2024 r. gmina Dobrodzień zachęcała mieszkańców do przyłączenia się do Europejskiego Tygodnia Mobilności. To sztandarowa kampania Komisji Europejskiej na rzecz podnoszenia świadomości na temat zrównoważonej mobilności w miastach. Promuje zmianę zachowań na rzecz aktywnej mobilności, transportu publicznego i innych zrównoważonych, inteligentnych rozwiązań transportowych.
Motyw przewodni kampanii w 2024 r. to „Shared Public Space”, w polskiej wersji językowej przetłumaczone jako „Współdzielenie przestrzeni publicznej”.
„Współdzielenie przestrzeni publicznej” oznacza lepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną i wyższą jakość życia miejskiego.
Kampania w tym roku opiera się na czterech filarach:
doświadczaniu przestrzeni publicznej,
wspólnym kształtowaniu przestrzeni miejskiej,
tworzeniu bezpiecznego środowiska dla aktywnego przemieszczania się, w szczególności w obrębie ulic szkolnych,
planowaniu i projektowaniu bezpiecznych ulic jako przestrzeni dla mieszkańców.
Elektroodpady za sadzonki
01.10.2024 r., Związek Międzygminny ,,Czysty Region" zorganizował na placu targowym przy ul. Solnej w Dobrodzieniu akcję wymiany elektroodpadów na sadzonki. Akcje te mają na celu ułatwienie mieszkańcom gminy odpowiedzialnego pozbywania się elektroodpadów i zwiększenie świadomości na temat recyklingu.
Innym celem akcji jest zebranie elektroodpadów, aby zapobiec zanieczyszczeniu środowiska i promować świadomość ekologiczną. Elektroodpady zawierają szkodliwe substancje, takie jak rtęć, kadm i ołów, które mogą przenikać do gleby, wód gruntowych i powietrza, jeśli nie zostaną odpowiednio zutylizowane.
Związek Międzygminny "Czysty Region" zachęcał mieszkańców gminy Dobrodzień do korzystania z Międzygminnego Punktu Zbiórki Elektroodpadów. Urządzenie zostało zamontowane na Placu Targowym przy ul. Solnej w Dobrodzieniu. Do specjalnego pojemnika można wrzucać drobne elektroodpady, takie jak płyty CD, tonery, telefony, drobną elektronikę, ładowarki, baterie, żarówki energooszczędne itp. Zebrane w bezpieczny sposób drobne elektrośmieci są na bieżąco odbierane przez Związek i przekazywane do zakładu przetwarzania tego typu odpadów.
Pojemniki stanowią wsparcie dla kampanii realizowanej na rzecz ochrony lokalnej bioróżnorodności, mającej na celu uświadomić mieszkańców o zagrożeniach płynących z niewłaściwego postępowania z odpadami. Elektroodpady zawierają toksyczne związki, w tym metale ciężkie, które po wydostaniu się np. z zardzewiałej baterii czy rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych, powietrza i tym samym zatruwają siedliska fauny i flory. Zebrane w pojemnikach drobne elektrośmieci będą przekazywane do specjalistycznych zakładów przetwarzania tego typu odpadów, dzięki czemu szkodliwe substancje w nich zawarte nie przedostaną się do środowiska.
Pomników przyrody (szt.),
z czego 8 powstało w 2024 r.
Powierzchnia gminnych gruntów leśnych (ha)
Powierzchnia terenów chronionych (ha),
na którą składają się Obszary Natura 2000, użytki ekologiczne oraz zespoły przyrodniczo-krajobrazowe
Warto zobaczyć w naszej gminie
Miasto Dobrodzień jest jednym z najstarszych na Śląsku Opolskim, z historią sięgającą epoki brązu i średniowiecza, a jego zabytkowy układ urbanistyczny jest wpisany do rejestru zabytków.
Poniższe obiekty odzwierciedlają bogatą historię i wielokulturowość gminy Dobrodzień, stanowiąc ważne punkty do zwiedzania i poznania lokalnego dziedzictwa:
neoklasycystyczny dwór z pierwszej połowy XIX w.,
Ratusz i Rynek w Dobrodzieniu,
Kościół parafialny pw. św. Walentego w Dobrodzieniu z XVII w.,
Kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny w Dobrodzieniu,
poewangelicki Kościół Nawiedzenia NMP w Dobrodzieniu,
Most Dworski w Dobrodzieniu,
dawny dom krewnych Edyty Stein w Dobrodzieniu,
cmentarz żydowski w Dobrodzieniu z XVIII w.,
synagoga w Dobrodzieniu,
dawna remiza strażacka w Makowczycach.